jak przygotować się do rozprawy rozwodowej

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej – top 5 rad!

Biorąc ślub nikt zapewne nie zakłada, że będzie brał rozwód. Ale niestety życie pisze różne scenariusze. I tak według statystyk nawet 1/3 małżeństw kończy się rozwodem. Rzeczywiście dane są dosyć przerażające. Wyobraźcie sobie, że według danych uzyskanych z 46 sądów okręgowych od początku stycznia do końca marca 2022 roku wpłynęło prawie 19,9 tys. pozwów rozwodowych. Co ciekawe podobna liczba wpłynęła w zeszłym roku, w podobnym okresie. Jeżeli i Was czeka rozprawa rozwodowa, to czas poznać top 5 przydatnych rad na temat tego, jak się do niej przygotować. Czas je poznać.

Top 1: postaw na pomoc adwokata

Jeżeli jest to możliwe, to warto zakończyć związek polubownie. Nie należy robić sobie na złość czy wzajemnie się karać. Pamiętajcie, że kiedyś łączyła Was miłość i choćby ze względu na dawne uczucie trzeba się szanować. A gdy macie dzieci, to dla ich dobra powinniście przejść przez rozwód bez zbędnych ekscesów, bo i tak cała sytuacja dla Waszych dzieci jest trudna. Nie ma się też co oszukiwać, że rozwód nie jest stresujący, bo jest. Kończy się jakiś etap Waszego życia. Dobrze jest rozwieść się może nie tyle w przyjaźni, ale w poszanowaniu drugiej strony. Jednak warto też pomyśleć o swoim dobru i postawić na pomoc adwokata. Adwokaci z Białegostoku mają duże doświadczenie i pomogą Wam nie tylko złożyć wniosek, ale też będą reprezentować Wasze interesy. Korzystając z usług prawników na pewno nie będziecie tak zestresowani, tym bardziej, że doradzą Wam jakie rozwiązanie jest dla Was najlepsze. A w razie konieczności złożą też wniosek o podział opieki nad dziećmi.

Top 2: zbieraj dowody

Jeżeli nie rozstaliście się z przyczyn choćby związanych z różnic nie do pogodzenia bądź też wypalenia się uczucia, lecz doszło do przemocy czy zdrady, to możecie starać się o rozwód z orzeczeniem winy. Macie wtedy szanse na uzyskanie także alimentów na siebie. Ale uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie wcale nie jest takie proste, co potwierdza białostocki adwokat. Przede wszystkim musicie zdobyć dowody winy drugiej strony. Warto mieć choćby świadków, ale też przydają się wydruki bilingów telefonicznych. Możecie też wynająć detektywa, który uwieczni zdradę na zdjęciach czy przygotuje wywiad. Dobrym dowodem jest korespondencja wskazująca na niewierność małżeńską. Jak więc widzicie dowodów, które są respektowane przez sąd, może być wiele.

rozwód

Top 3: przygotuj się do rozprawy i omów strategię z adwokatem

Pomoc adwokata bywa niezbędna. Jednocześnie do każdej rozprawy trzeba odpowiednio się przygotować. Nie chodzi rzecz jasna o przygotowanie i uczenie się na pamięć różnych formułek, lecz raczej o oswojenie się z tym, jak wygląda rozprawa rozwodowa. Adwokat będzie Was przesłuchiwać, szczególnie, gdy zależeć będzie Wam na udowodnieniu winy małżonka. Także sędzia zada Wam pytania. Warto więc wiedzieć jak się zachować, a stres nie jest dobrym doradcą. Nie można choćby odzywać się bez pytania, ale nie można też przerywać drugiej stronie, nawet, gdy mija się z prawdą. Otrzymacie swój czas do przedstawienia swojego zdania, a jeżeli będziecie przerywać, to możecie zostać wyproszeni z rozprawy. Możecie też otrzymać karę finansową.

Top 4: odpowiedni strój też się liczy

Do sądu nie można przyjść ubranym w strój casualowy. Trzeba prezentować się godnie. W końcu stawać będziecie przed formalny organem sądowniczym. Dlatego tak ważne jest zadbanie o strój. Przede wszystkim musi być on formalny i elegancki. Warto postawić na spodnie cygaretki, białą bluzkę oraz marynarkę i czółenka. Makijaż również musi być lekki. Jeżeli chodzi o strój męski, to najlepiej sprawdzi się garnitur w stonowanym kolorze. Strój jest wyrazem szacunku dla sędziego, ale i pozostałych stron. Nie można mieć dekoltów czy imprezowego looku.

Top 5: gdy można, stawiaj na porozumienie

Sprawa rozwodowa nie będzie ani łatwa, ani też przyjemna. Samo rozstanie może być dla obu stron trudne. W końcu zamyka się jakiś etap Waszego życia. Nawet, gdy doszło do konfliktu, to warto jednak porozumieć się i rozstać w zgodzie, choćby dla siebie czy dzieci. Ale jeżeli rozwodzicie się z przemocowcem, to powinniście walczyć o swoje prawa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij