Czym są fundusze Venture Capital?

Czym są fundusze Venture Capital?

Małe firmy i startup-y rozpoczynające swoją działalność biznesową i posiadające innowacyjne pomysły, które mogą zrewolucjonizować aktualny wygląd rynku, potrzebują odpowiedniego finansowania na realizację swoich planów. Ze względu na specyfikę działalności, brak doświadczenia wśród właścicieli, ale również silną konkurencję i niekonwencjonalny produkt/usługę, charakteryzują się one dużym ryzykiem. Uniemożliwia im to uzyskanie kredytu bądź wsparcia ze strony innych instytucji o podobnej charakterystyce działalności, dlatego więc są zmuszone do poszukiwania kolejnych opcji. Jedną z ciekawych alternatyw są fundusze Venture Capital, które charakteryzują się inwestycjami w młode, perspektywiczne organizacje, oferując przy tym kapitał oraz doświadczenie w zarządzaniu jednakowymi podmiotami. To właśnie ten know-how wyróżnia ich na tle innych inwestorów i może być on pomocny przy dalszym rozwijaniu start-upu/młodej spółki, tworząc odpowiednią synergię pomiędzy biegłymi ekspertami w dziedzinie zarządzania a osobami posiadającymi wizję i „świeżą krew”.

Czym są fundusze Venture Capital?

Fundusze Venture Capital są przedsiębiorstwami o specyficznej formie finansowania rozwoju firm. Swoim wyglądem przypominają strukturę funduszy akcyjnych lub obligacji, jednakże są pewne elementy, które je w sposób znaczący odróżniają. Przede wszystkim inwestycje VC obarczone są wysokim ryzykiem. Wszystko to za sprawą lokowania kapitału w początkową fazę procesu wzrostu oraz ekspansję firm. Dodatkowo, charakteryzują się tym, iż koncentrują się na przedsiębiorstwach dostarczających unikatowe oraz innowacyjne produkty, a przekazane środki umożliwiają pokrycie kosztów na zakup nowych produktów, rozbudowę kanałów dystrybucji, ekspansję na nowe rynki oraz akwizycję konkurencji. Celem inwestora VC jest w jak najkrótszym czasie zwiększyć skalę działalności zainwestowanej firmy, zwiększając przy tym jej wartość. Warto w tym wątku poruszyć jeszcze jeden istotny aspekt, a mianowicie sposób finansowania ze strony funduszu VC. Odbywa się to na zasadzie kupna określonej części udziałów, dzięki czemu mają oni prawo do decydowania o przyszłości organizacji, z której bardzo chętnie oni korzystają.

Jak funkcjonuje Venture Capital?

Fundusze Venture Capital pozyskują kapitał od swoich inwestorów indywidualnych na potrzeby realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w młode przedsiębiorstwa, które posiadają ogromny potencjał wzrostu
w czasie. Są one zazwyczaj powoływane na okres 10 lat. Pierwsze lata są silnie ukierunkowywane na wyborze odpowiednich targetów i dokonywania w nich finansowań, poprzez nabywania w nim udziałów. Na tym etapie kluczowy jest wybór takich celów, które będą spełniały określone kryteria. Przede wszystkim, muszą być one na początkowej fazie rozwoju. Kolejne lata to są działania zmierzające do wzrostu wartości spółek portfelowych. Dokonywane są liczne nakłady pieniężne na działalność operacyjną, która pomoże ten cel zrealizować. Następnie fundusze Venture Capital są w trakcie procesu wyjścia z inwestycji. Jest to niezmiernie istotna operacja, gdyż VC muszą wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, by sfinalizować inwestycję
z planowanym zyskiem. Należało by jeszcze wspomnieć o cechach charakterystycznych inwestycji Venture Capital. Cechuje je niewątpliwie profesjonalizm, ponieważ do każdej transakcji podchodzą w należyty sposób przygotowani, zatrudniając rzeszę ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Kolejnym fundamentalnym faktem jest wysoka kapitałochłonność tychże transakcji. Zazwyczaj inwestycje Venture Capital opiewają na kwoty miliona złotych wzwyż.

W co inwestują fundusze Venture Capital?

Chcąc uzyskać finansowanie ze strony funduszy Venture Capital, małe i średnie przedsiębiorstwa muszą spełnić szereg kryteriów. Między innymi, nie mogą być spółkami notowanymi na giełdzie! Jest to warunek niezbędny i podstawa do tego, by móc dalej rozpatrywać taką formę pozyskania kapitału. Poza tym, Venture Capital zwracają szczególną uwagę na:

  • rynek – czy jest w nim trend wzrosty?
  • biznesplan – czy został zweryfikowany rynkowo?
  • produkt/usługę – czy jest innowacyjny lub umożliwia zdobycie przewagi konkurencyjnej bądź technologicznej?

Pamiętajmy, iż są to kryteria oceny, a nie zamknięty krąg. Dlatego, jeżeli perspektywiczna firma nie spełnia wszystkich warunków, ale jest wysokie prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w swojej niszy, to również będzie ono potencjalnym celem dla Venture Capital.

Finansowanie ze strony funduszy wysokiego ryzyka to niewątpliwie ogromna szansa, którą warto rozpatrzyć. Inwestowana spółka nie tylko otrzymuje wsparcie finansowe, ale również merytoryczne. Jednakże, należy pamiętać, iż takie transakcje mają pewne wady, zatem przed przystąpieniem do procesu transakcyjnego zaleca się zastosowanie analizy za i przeciw. Co więcej, cała procedura finansowania jest niezwykle skomplikowana, gdyż sprzedawana jest określona część udziałów. Przebieg transakcyjny związany jest z przygotowaniem  oferty i przede wszystkim z odpowiednią wyceną spółki, która będzie adekwatna do realiów rynkowych. W związku z tym, proponuje się, aby taka firma skorzystała z pomocy specjalistów ds. fuzji i przejęć, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą będą w stanie przygotować przedsiębiorstwo do długotrwałego procesu. Jednym z takich podmiotów jest CMT Advisory, które specjalizuje się w transakcjach M&A. Więcej o pozyskaniu inwestora możemy przeczytać na stronie CMT Advisory.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij