Czym jest wskaźnik WIBOR Jakie są różnice pomiędzy WIBOR 3M i WIBOR 6M

Czym jest wskaźnik WIBOR? Jakie są różnice pomiędzy WIBOR 3M i WIBOR 6M?

Wiele osób starających się o kredyt w banku z całą pewnością spotkało się w określeniem jakim jest wskaźnik WIBOR. Niemniej jednak mało kto zdaje sobie sprawę czym on właściwe jest i jaki ma on wpływ na wysokość raty kredytu. Okazuje się, że WIBOR to nic innego jak bazowe oprocentowanie na polskim rynku międzybankowym stosowane w odniesieniu do kredytów gotówkowych i hipotecznych. Wobec tego co warto o tym wskaźniku wiedzieć, a także jaka jest różnica pomiędzy WIOBR 3M i WIBOR 6M?

Czym jest wskaźnik WIBOR?

Wskaźnik WIBOR jak zostało to już wspomniane, jest bazową stawką oprocentowania dla kredytów, która ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej. WIBOR to nic innego jak akronim od pojęcia Warsaw Interbank Offered Rate, która oznacza wysokość oprocentowania w odniesieniu do pożyczek na krajowym rynku międzybankowym. Wobec tego podczas udzielania pożyczek, banki właśnie na tym wskaźniku odpierają ustalenie jej oprocentowania. Co więcej WIBOR odnosi się również do wysokości oprocentowania kredytu udzielanego przez bank innej instytucji bankowej. W naszym kraju wskaźnik ten wyliczany jest jako arytmetyczna średnia. W jej skład wchodzi wielkość oprocentowania w największych bankach, z kolei następnie odrzucane są dwie skrajne wartości- w praktyce jest to najniższe i najwyższe oprocentowanie. Wskaźnik WIBOR nie jest wskaźnikiem pojedynczym. Otóż obejmuje on kilka różnych komponentów, a dokładniej rodzajów stóp procentowych, które uwzględniają wymagane okresy. Można wyróżnić chociażby:

  • WIBOR(R) ON – czyli jeden dzień (overnight),
  • WIBOR(R) SW – czyli jeden tydzień (spot week),
  • WIBOR(R) 2W – czyli dwa tygodnie,
  • WIBOR(R) 1M – czyli jeden miesiąc,
  • WIBOR(R) 3M – czyli 3 miesiące,
  • WIBOR(R) 6M –czyli 6 miesięcy,
  • WIBOR(R) 12 M lub 1Y – czyli jeden rok.

WIBOR 3M – co on oznacza i do czego się odnosi?

By zrozumieć różnicę pomiędzy WIBOR 3M a WIBOR 6M trzeba na te wskaźniki spojrzeć z perspektywy przeciętnego konsumenta. Dla niego najważniejsza powinna być wysokość stawki właśnie WIBOR 3M. Dlaczego? To właśnie ta stawka jest najczęściej brana pod uwagę w momencie, kiedy chodzi o określenie oprocentowania do większości zobowiązań finansowych w naszym kraju. Oczywiście ma ona odniesienie jedynie do kredytu gotówkowego lub hipotecznego, który zaciągany jest w złotówkach. Wobec tego czym w jaki sposób wspomniana już stawka WIBOR 3M wpływa na zobowiązania finansowe i ich wysokość? Otóż w tym przypadku- jak sama nazwa wskazuje- mamy do czynienia z WIBOR-em w perspektywie 3 miesięcy. Wówczas stawka oprocentowania kredytów określana jest w przedostatni dzień roboczy kwartału poprzedniego. Kolejno jest ona ustalana na 30 miesięczne okresy, odpowiadające konkretnym kwartałom kalendarzowym.

WIBOR 6M – do czego się odnosi i kiedy jest stosowany?

WIBOR 6M to określenie oprocentowania półrocznego dla kredytów gotówkowych oraz hipotecznych. Jak sama nazwa wskazuje- 6M czyli wyliczanie odbywa się na okres 6 miesięcy. Jest to wskaźnik stosowany przez instytucje bankowe, które odnosi się głównie do kredytów udzielanych ze zmiennym oprocentowaniem. Wówczas co 6 miesięcy następuje aktualizacja stóp procentowych, zgodnie z tym jak ustali je Rada Polityki Pieniężnej. Z WIBOR 6M przy udzielaniu kredytów ze zmiennym oprocentowaniem tak naprawdę korzysta wiele banków, z którymi mamy do czynienia na polskim rynku finansowym. Z perspektywy konsumenta, warto wiedzieć, że banki bazujące na WIBOR 6M to chociażby:

  • Bank Millennium
  • Bank Pekao
  • ING Bank Śląski
  • PKO BP

Oczywiście odnosi się to do udzielania kredytów bazujących na zmiennym oprocentowaniu.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij