Waloryzacja emerytur 2022 - sprawdź tabele o ile wzrosną emerytury i renty!

Waloryzacja emerytur 2022 – sprawdź tabele o ile wzrosną emerytury i renty!

Zmiany w zakresie wysokości świadczeń emerytalnych i rentownych w naszym kraju zachodzą dość dynamicznie. Seniorzy z całą pewnością mają problem, by nadążyć za wszelkimi wykresami i zmianami, proponowanymi przez rząd. Niemniej jednak co roku waloryzacja rent i emerytur wyliczana jest na nowo. Wobec tego jakie zmiany dla seniorów w zakresie świadczeń przyniósł 2022 roku? Sprawdźmy tabelę!

Od czego zależy wskaźnik waloryzacji?

Waloryzacja emerytur- jak już zostało to wspomniane- wyliczana jest regularnie każdego roku. Seniorzy więc muszą być stale gotowi na zmiany w zakresie wysokości wypłacanych świadczeń. Niemniej jednak od czego zależy wskaźnik waloryzacji? Okazuje się, że choć zabrzmi to paradoksalnie, to waloryzacja jest korektą odnoszącą się chociażby do zmian w sytuacji gospodarczej kraju. Świadczenia emerytalne podlegają waloryzacji każdego, pierwszego dnia marca, a rząd ogłasza nowy wskaźnik zwykle na przełomie stycznia i lutego. Mimo wszystko pierwszego, zwaloryzowanego świadczenia emeryci i renciści mogą spodziewać się dopiero w marcu.

Jak obliczana jest waloryzacja emerytur w 2022 roku?

Waloryzacja emerytur 2022 jest obliczana na zasadach, które zostały ujęte w ustawie odnoszącej się do emerytur i rent. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że waloryzacja emerytur wyliczana jest na podstawie średniego wzrostu zarówno cen jak i towarów oraz usług, więc nieodłącznie związana jest z inflacją w naszym kraju. Im waloryzacja jest wyższa, tym w praktyce jest ona korzystniejsza dla beneficjentów świadczeń. Niemniej jednak kolejny czynnik, na podstawie którego jest ona wyliczana, to fakt o ile wzrosło w gospodarce narodowej średnie, miesięczne wynagrodzenie. Nie da się ukryć, że uwzględniany jest poziom ogólnej inflacji w kraju, a następnie jest on porównywany z tym, jaką wartość osiągnęła inflacja w gospodarstwach domowych zarówno emerytów i rencistów. Fachowo jest to nazywane inflacją emerycką. Na tej podstawie wyliczany jest wskaźnik waloryzacji, a także oparty on zostaje o to jak wzrosło przeciętne wynagrodzenie. Wówczas można dowiedzieć się, czy waloryzacja wyniesie 2, 4 czy może nawet i 8 procent. Mówiąc prostszymi słowami, procent waloryzacji emerytów w 2022 roku uzależniony jest od:

  • średniorocznej, ogólnej inflacji- jest to jeden z najważniejszych i podstawowych czynników do wyliczenia waloryzacji
  • średnioroczną inflację emerycką
  • średni wzrost wynagrodzeń

Jak zmieni się wysokość rent i emerytur w 2022 roku? Sprawdź tabelę!

Zgodnie z planami od 1 marca 2022 roku w związku z waloryzacja emeryci i renciści będą mogli cieszyć się znacznie wyższymi kwotami świadczeń. Minimalna wysokość emerytury w od 1 marca 2022 roku wyniesie 1338,44 złote brutto. Wobec tego jest to około 88 złotych więcej niż przed waloryzacja. Jak więc przedstawia się tabela emerytur po waloryzacji? Oto ona:

Emerytura brutto przed waloryzacją Emerytura brutto po waloryzacji (od 1 marca 2022 roku)
1400 złotych brutto 1498 złotych brutto – wzrost o 98 złotych
1500 złotych brutto 1605 złotych brutto – wzrost o 105 złotych
1600 złotych brutto 1712 złotych brutto – wzrost o 112 złotych
1700 złotych brutto 1819 złotych brutto – wzrost o 119 złotych
2000 złotych brutto 2140 złotych brutto – wzrost o 140 złotych


Jak więc widać waloryzacja emerytur 2022 przyniesie emerytom wyższe świadczenia, więc z pewnością tegoroczne zmiany mogą uznać za najbardziej korzystne. Emeryci powinni również wiedzieć, że nie trzeba wnioskować o wypłatę zwaloryzowanych świadczeń. Odbywa się to w sposób automatyczny.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij