Legalizacja cudzoziemców w Polsce

Polskie prawo imigracyjne to złożony temat. W artykule znajdziesz absolutne podstawy, które pomogą Ci zacząć.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzyły stronę internetową dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o polskim prawie imigracyjnym. Zawiera informacje o stanie prawnym w Polsce, polskich wizach i zezwoleniach na pobyt, a także innych aktach prawnych związanych z migracją.

Cudzoziemiec może przebywać w Polsce bez zezwolenia na pobyt do 90 dni, ale tylko w określonych przypadkach:

  • posiada wizę lub inny dokument uprawniający do przekroczenia granicy, który został wydany w celu innym niż turystyczny,
  • posiada kartę rezydenta długoterminowego UE, status uchodźcy, kartę osoby ubiegającej się o azyl lub ochronę tymczasową,
  • jest uprawniony do wjazdu i pobytu w Polsce jako członek rodziny małżonka.

Uzyskanie wizy i pozwolenia na pracę w Polsce

Uzyskanie wizy i pozwolenia na pracę w Polsce nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Polskie prawo nie wymaga szczególnych kwalifikacji, aby ubiegać się o zezwolenie na pracę. Jedyne, co trzeba zrobić, to dostarczyć niezbędne dokumenty i uiścić opłatę. Proces aplikacyjny można rozpocząć składając formularz aplikacyjny online lub odwiedzając najbliższy polski konsulat. Po zakończeniu tego procesu uzyskanie pozwolenia na pracę zajmie wnioskodawcy około trzech miesięcy.

Jeśli chcesz mieszkać i pracować w Polsce, będziesz potrzebować pozwolenia na pobyt. Zezwolenia na pobyt wydawane są przez polskie władze i pozwalają cudzoziemcom przebywać w Polsce do 3 miesięcy bez żadnych ograniczeń w zatrudnieniu. Możesz przedłużyć swoje zezwolenie na pobyt do 1 roku, jeśli wypełnisz odpowiedni wniosek i spełnisz określone warunki. Legalizacja pracy cudzoziemców jak widać nie musi być skomplikowaną kwestią.

Zezwolenie na pracę jest wymagane, gdy pracodawca chce, aby cudzoziemiec pracował w jego firmie w Polsce. Pracodawca musi najpierw zarejestrować się w polskich władzach, zanim będzie mógł zatrudnić obcokrajowców, co obejmuje przedstawienie dowodu, że nie może znaleźć odpowiedniego kandydata.

Komu potrzebne są pozwolenia na pobyt i pracę w Polsce?

Polskie prawo reguluje legalny pobyt i zatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Zasady są inne dla osób przyjeżdżających do pracy i tych, które przychodzą na studia. Następujące grupy cudzoziemców mogą przebywać w Polsce bez zezwolenia na pobyt:

  • obywatele innych krajów UE,
  • obywatele innych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowę międzynarodową o wzajemnym traktowaniu,
  • uchodźcy i bezpaństwowcy. Nie potrzebują też pozwolenia na pracę.

Osoby przyjeżdżające do pracy w Polsce potrzebują zezwolenia na pobyt i zezwolenia na pracę. Muszą również posiadać ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje je na terytorium Polski lub międzynarodową kartę ubezpieczenia zdrowotnego wydaną przez jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej lub krajów EFTA.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij