Kurs dolara USD - prognozy na najbliższe dni

Kurs dolara USD – prognozy na najbliższe dni

W tym roku można było zobaczyć ogromne wahania kursów walut. Niektóre znacznie poszły w górę, a inne zaliczyły rekordowy spadek. Wciąż jedną z najbardziej istotnych walut na świecie jest dolar amerykański, który w stosunku do złotego, w ostatnich tygodniach zdecydowanie się umocnił. Na taki stan rzeczy miało wpływ bardzo wiele czynników. Nagły konflikt zbrojny w Ukrainie, podwyżki stóp procentowych, a nawet szalejąca inflacja sprawiły, że dolar potrafił kosztować nawet 4,6 zł! Czy można liczyć na spadek kursu dolara?

Dlaczego kurs dolara się umocnił?

Jeszcze w lutym kurs dolara znajdował się na poziomie ok. 4 zł. Jednak w marcu skoczył aż do poziomu 4,62 zł. Co sprawiło, że dolar amerykański tak podrożał? Tak naprawdę w marcu wszystkie waluty przeszły duże wahania. Zarówno dolar, jak i euro znacznie podrożały w stosunku do złotego. Za główną przyczynę tego stanu rzeczy można uznać konflikt zbrojny w Ukrainie. Polska jako kraj graniczący bezpośrednio odniosła skutki finansowe tego konfliktu. Przede wszystkim złotówka spadła mocno na wartości. A nawet niektóre waluty obce ustanowiły nowe rekordy wartości kursu w stosunku do PLN.

Kolejnym czynnikiem, który sprawił, że cena dolara stała się wyższa jest trwający cykl podwyżek stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o podniesieniu stóp procentowych. A to sprawiło, że choćby kredyty stały się droższe. Nie można też zapomnieć o coraz wyższych odczytach wskaźnika inflacji. W kwietniu wynosiła ona 12,3%. Odnosząc się do danych GUS to najwyższy poziom inflacji od maja 1998 roku, gdy ten wskaźnik wynosił 13,3%.

W jaki sposób powinien zmienić się kurs dolara?

Finansiści uważają, że inflacja na poziomie 12,3% w Polsce to szczyt tego co czeka kraj. Sama instytucja NBP przygotowuje projekt inflacji, a obecna podwyżka stóp procentowych była od dawna zapowiada. Eksperci oceniają nawet, że w Polsce inflacja nie szła w parze z podwyżką stóp procentowych, co doprowadziło do obecnego stanu rzeczy. W tym do osłabienia złotego w porównaniu do dolara amerykańskiego czy euro.

Czy można więc jasno określić kurs dolara USD i prognozy na najbliższy okres? Niestety nie można z całą pewnością powiedzieć co się stanie. Według aktualnych badań rynku walut, stanu gospodarki oraz statusu toczącego się konfliktu za wschodnią granicą, można jednak zobaczyć przesłanki mówiące, że złoty powinien się umocnić. Choćby zapowiedź tego, że stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na obecnym poziomie już po podwyżce do przyszłego roku rzutuje na umocnienie się polskiej waluty. Zdaniem ekonomistów sprawi to, że dolar amerykański będzie coraz tańszy, a nawet może powrócić do ceny ok. 4,1 zł. Nie można jednak przewidzieć, jak zmieni się status konfliktu w Ukrainie, który w marcu i kwietniu miał główną rolę w kształtowaniu kursów walut.

Jak będzie wyglądał kurs USD w najbliższych dniach?

Dużą rolę odgrywa obecnie decyzja o wzroście stóp procentowych, nie w Polsce, a w USA. Stopy wzrosły o 0,5% co spowodowało, że dolar stracił na wartości. Spodziewano się większej podwyżki, a nie podwyżki o 0,5% raz na kwartał. W USA zanotowano również rekordowy deficyt handlowy, a to również przyczyniło się do spadku ceny tej waluty niemalże na całym świecie. Zwiększony import dóbr do Stanów Zjednoczonych Ameryki również sprawił, że waluta tego kraju jest coraz tańsza. Można więc powiedzieć, że na tle tych informacji w najbliższych dniach USD potanieje i osłabnie w stosunku do PLN. Jednak trzeba również pamiętać, że już niedługo zacznie się sezon urlopowy i wakacyjny, a masowe podróże za granicę sprzyjają podwyżce kursów walut obcych.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij