Inflacja w Polsce - poziom inflacji w kwietniu 2022

Inflacja w Polsce – poziom inflacji w kwietniu 2022

Temat inflacji niejednokrotnie spędzał nam sen z powiek. Słuchając radia, bądź oglądając telewizję, ciężko byłoby się na ten temat nie natknąć. Zjawisko to towarzyszyło nam od zawsze, ale w ostatnich czasach staje się niezwykle nagłaśniane. Czym ta inflacja tak właściwie jest ? Czy trzeba się jej bać? No i najważniejsze czy warto zaprzątać sobie nią głowę i często doświadczać nieprzespanych nocy martwiąc się o to, czy zaciągnięty kredyt znowu nie urośnie?

Poziom inflacji w Polsce w 2022 roku

Chcąc wytłumaczyć zjawisko ekonomiczne, jakim jest inflacja najlepiej posłużyć się przykładem liczb.

  • Styczeń 2022 – 9,2%
  • Luty 2022- 8,5%
  • Marzec 2022- 10,9%
  • Kwiecień 2022- 12,3 %

Poza lutym, który można uznać za dość udany miesiąc na tle pozostałych, inflacja jest zdecydowanie rosnąca. Co to znaczy ?
Wskaźnik z kwietnia-12,3 % oznacza, że ceny względem kwietnia ubiegłego roku zwiększyły się o właśnie tyle procent. Odpowiednio za styczeń 9,2%, i tak dalej w lutym oraz marcu.

Czy wzrost cen jest zły?

Oczywiście każdy wolałby za chleb zapłacić bardziej 2 PLN niż 4 PLN. Jednak jak w każdym przypadku trzeba myśleć głębiej, a nie tylko w tak krótkim okresie czasu. Warto zauważyć, że kiedy zapłacimy za pieczywo więcej, to ktoś na tym więcej zarobi. Dla przykładu można założyć, że w tej chwili jesteśmy piekarzami. Teraz fajnie by było gdyby chleb jednak kosztował te 4 PLN? Inflacja to zjawisko pozytywne. Pobudza do działania całą gospodarkę, sprawia, że dostajemy podwyżki, niestety często wydajemy je na droższe produkty. System ten jednak jest fundamentem całej państwowej gospodarki i pozwala ją kontrolować w ten czy inny sposób.

Poziom inflacji w Polsce w kwietniu 2022 roku osiągnął jednak rekordowe 12,3 %. Wszystko jest oczywiście dobre, ale nigdy nienadmierne i pozbawione jakiejkolwiek kontroli. Paradoksalnie sprawia to, że narzędzie, które poniekąd służyć ma kontrolowaniu gospodarki, samo wymyka się spod kontroli. Tak ogromny wzrost cen produktów w sklepach przyczynia się do tego, że już niedługo Polacy mogą zacząć doświadczać ubóstwa. Chcąc temu zapobiec, oczywiście trzeba korzystać z innych narzędzi, takich jak na przykład podnoszenie stóp procentowych odbijających się często na naszych kredytach.

Czy inflacja w Polsce wróci na normalny poziom?

Nad tym pytaniem zastanawiają się wszyscy ekonomiści. Oczywiście każdy obecnie chciałby, aby jej poziom ponownie zmienił się na niższy, jednak, w obecnych czasach jest to rzeczą bardzo wątpliwą. Biorąc, jako czynnik wpływający na inflacje, obecną sytuację polityczną w centrum Europy, można się raczej spodziewać, że ceny nie będę, spełniały naszych wymagań, a nawet wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej będą rosły.

Jak się chronić przed inflacją?

Oszczędzać. Odpowiedź rzeczowa, krótka i jak najbardziej poprawna. Biorąc pod uwagę to, że inflacja w Polsce w kwietniu 2022 roku, a więc zaledwie pół miesiąca temu, osiągnęła rekordowy poziom, nie zostało nam nic jak tylko zacisnąć pasa i zrezygnować, przynajmniej na obecną chwilę, z jakichś przyjemności na rzecz tego, aby za kilka miesięcy, kiedy prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej, nie łapać się za głowę I cierpieć na nieprzespane noce. Sytuacja, której obecnie doświadczamy, jest czymś nowym dla wielu osób, i nie ma na nią gotowych recept, tak więc trzeba korzystać z tych starych i sprawdzonych, jak wspomniane oszczędzanie i odpuszczanie sobie niepotrzebnych wydatków. Zawsze, a teraz szczególnie najważniejsze w dbaniu o nasze portfele jest to, aby myśleć przyszłościowo, a nie tylko o rzeczach, które przyjemność sprawią nam zaledwie na kilka dni.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij