Gdy dowiadujesz się, że w Twojej firmie ma miejsce mobbing – co możesz zrobić?

O mobbingu mówi się wiele i coraz więcej. Rzeczywiście świadomość dotycząca tego zjawiska wciąż rośnie. Nie ma się co oszukiwać, nadal ono istnieje, pomimo tak licznych przeprowadzonych kampanii. Jednak to ważne by zawsze, gdy dochodzi to tego zjawiska działać. Co więc możesz zrobić, gdy w Twojej firmie ma miejsce mobbing?

Rozmowa to podstawa, ale rozmowa musi być dyscyplinująca

Będąc pracodawcą masz prawo wymagać od pracowników zaangażowania w pracę, ale jednocześnie musisz budzić ich zaufanie tak, aby w sytuacji, gdy stają się ofiara mobbingu szukali u Ciebie pomocy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że mobbing jest czymś więcej niż tylko dokuczaniem w pracy, lecz jest to forma prześladowania, która może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne dla osoby prześladowanej. Osoby mobbingowane często cierpią na depresje i rzeczywiście mogą zmagać się z nią przez długi czas. Dlatego też każdy pracownik powinien wiedzieć, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc. Jeżeli więc po nią się zwróci, to na początek należy odbyć rozmowę dyscyplinującą z oprawcą. W żadnym przypadku nie można pozwolić, aby sytuacja dalej eskalowała. Podczas rozmowy należy jasno określić swoje stanowisko. Oczywiście trzeba powiedzieć, że na takie zachowania nie ma miejsca. Do tego oprawca w otoczeniu innych pracowników powinien przeprosić swoją ofiarę. Jest duża szansa, że sytuacja zostanie rozwiązania. A jeżeli się tak nie stanie to…

Przeniesienie na inny dział

Może się okazać, że sama rozmowa nie wystarczy i ofiara nadal nie czuje się dobrze pracując w tym samym dziale co oprawca. Jeżeli więc nadal sytuacja jest napięta, to znowu powinniście wziąć odpowiedzialność za to, aby nie doszło do eskalacji. W tym przypadku sensowne jest przeniesienie mobbingującego do innych prac czy na inny dział. Można też zamienić zmiany. Bardzo ważne jest to, aby ofiara mobbingu na tym nie ucierpiała. Zatem sankcje powinny dotyczyć tylko mobbingującego, a nie mobbingowanego. Przeniesienie nie może być formą nagrody. Jeżeli więc pomimo rozmowy dyscyplinującej pracownik dalej stosuje nieprawidłowe praktyki, czyli mobbinguje, to musi być już ukarany ze zdecydowanie większą starannością. Jeżeli w firmie wypłacane są premie, to karą może być też brak premii. Przy czym w tej sprawie najlepiej skonsultować się adwokatem, gdyż w nie w każdej sytuacji można nie wypłacić premii. W dużej mierze to zależy od samego statusu firmy.

Zwolnienie dyscyplinarne

Jeżeli sądzicie, że każdego mobbingującego można zmienić, to niestety tak nie jest. Otóż są takie osoby, które rzeczywiście pomimo ostrzeżeń nie zmieniają swojej postawy, a wręcz ona eskaluje. Szczególnie dotyczy to sytuacja, gdy mobbingujący jest przełożonym mobbingowanego. W takim przypadku trzeba również działać z maksymalną stanowczością. Jeżeli rozmowa, przeniesienie czy brak premii nie przynoszą skutków, to można jeszcze dokonać degradacji. Ale zapewne i ona nie ma większego sensu. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się takiego pracownika jest jego zwolnienie dyscyplinarne. Choć wydaje się to bardzo surową karą, to niestety czasem trzeba podjąć właściwe środki, bo nie może być tak, że w pracy dochodzi do mobbingu. Jednocześnie jest polecany kontakt z adwokatem kancelaria-kopko.pl , który doradzi Wam jak szybko przeprowadzić zwolnienie, ale też dowiecie się, czy musicie wypłacić pracownikowi zaległy urlop.

Pomoc na najwyższym poziomie

Osoba mobbingowana powinna móc liczyć na pomoc psychologiczną. W wielu zakładach pracy taka opcja już istnieje. I rzeczywiście warto ją wprowadzić. Do tego należy jeszcze porozmawiać z osobą mobbingowaną o tym, jakie kroki może sama podjąć. Jeżeli na skutek mobbingu zachorowała na nerwicę czy depresję, to należy zaproponować swoją pomoc, ale też ta osoba powinna wiedzieć, że ma prawo złożyć wniosek do sądu o odszkodowanie, którego suma pokryje koszty leczenia. Tutaj również bardzo dobrze sprawdzają się mediacje. Być może uda się całą sprawę załatwić w pełni polubownie i szybko, tak by ograniczyć stres osoby, która była ofiarą mobbingu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij