Najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie
Rosnące ceny energii utrudniają działalność polskim firmom. Najbardziej zmagają się z nimi przedsiębiorstwa produkcyjne, chociaż z wysokimi rachunkami muszą też mierzyć się firmy handlowe, budowlane i mikroprzedsiębiorstwa. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego ceny energii są główną barierą w prowadzeniu biznesu, a osiąganie przez nie wysokich pułapów może skutkować nawet upadłością wielu firm. Niestety, prognozy na przyszły rok nie są optymistyczne. Prognozuje się kolejne podwyżki cen energii elektrycznej, które jeszcze bardziej uderzą w polskich przedsiębiorców. Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie? Sposobów jest wiele, poznaj te, które przynoszą najlepsze rezultaty.
Pierwszy krok ku oszczędnościom, czyli analiza zużycia energii
Skuteczność zastosowania pewnych metod oszczędzania zależy przede wszystkim od specyfiki danego przedsiębiorstwa. W małych firmach niekiedy wystarczy wdrążyć kilka prostych zasad, które nie generują wysokich kosztów, czy też są w pełni darmowe. Jeśli chodzi o większe przedsiębiorstwa, niezbędną są głębsze analizy, jak i bardziej kompleksowe działania. Warto zacząć od przeanalizowania rachunków za prąd. Rachunki za energię wskazują całkowitą ilość zużytej energii w ciągu dnia, jak i w nocy oraz zawierają informację o stosowanej taryfie. Za ich pomocą można ustalić to, kiedy następuje szczytowe zapotrzebowanie na energię i jakie są jej koszty.
6 sposobów oszczędzania prądu w przedsiębiorstwie
1. Optymalizacja ogrzewania
W okresie grzewczym wysokim kosztem prowadzenia działalności są rachunki za ogrzewanie. Aby zmniejszyć rachunki, można obniżyć temperaturę w miejscu pracy o 1 stopień Celsjusza. Wydaje się to niedużą i nieodczuwalną dla pracowników zmianą, która jednak może generować ok 6% oszczędności na kosztach ogrzewania całego przedsiębiorstwa. Istotne jest też to, czy pomieszczenia ogrzewane są też poza czasem pracy (weekendy, święta). Wtedy grzejniki niepotrzebnie pobierają prąd, najlepiej je więc wyłączyć czy też stanowczo zmniejszyć temperaturę.
2. Termoizolacja budynków
W oszczędzaniu energii pomaga prawidłowa termoizolacja budynku. Oczywiście, wiąże się ona ze znacznymi nakładami finansowymi, jednak taka inwestycja jest w stanie szybko się zwrócić, a także przynieść widoczne oszczędności. Dobra termoizolacja obiektu przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania, jak i chłodzenia o około 30%!
3. Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji
System klimatyzacji działa we właściwy sposób tylko, jeśli okna w danym pomieszczeniu będą zamknięte. Zbyt wysokie zużycie energii przez klimatyzację można zredukować poprzez sprzęt, który będzie automatycznie się włączać i wyłączać. W przypadku posiadania klimatyzatora przenośnego można zwiększyć jego skuteczność poprzez wybór właściwej uszczelki.
4. Energooszczędne oświetlenie
Kolejnym ważnym sposobem na redukcję kosztów prowadzenia działalności, jest zmiana klasycznych żarówek na te energooszczędne. Według danych International Energy Agency w całej Europie na oświetlenie przeznaczanych jest ok. 14% zasobów energii. Warto więc zainwestować w energooszczędne oświetlenie LED. Dobrym rozwiązaniem jest też sterowanie oświetleniem.
5. Urządzenia o wysokiej klasie energetycznej
Co ciekawe, laptop zużywa nawet kilka razy mniej energii niż komputer stacjonarny. Dobrym pomysłem jest więc zakup komputerów przenośnych dla swoich pracowników. Oprócz tego, korzystając z komputerów, warto ustawić je na tryb oszczędzania energii. Ważna jest też klasa energetyczna wybranych urządzeń. Im wyższa, tym będą one bardziej energooszczędne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku monitorów, jak i sprzętów, które znajdują się w pomieszczeniach socjalnych (mikrofalówki, lodówki).
6. Reorganizacja pracy
Nie bez znaczenia jest też nauka dobrych nawyków wśród osób pracujących firmie. Muszą się one nauczyć najważniejszych zasad korzystania z energii, dzięki którym dojdzie do widocznego obniżenia ilości zużytego prądu. Ważne jest między innymi gaszenie świateł w nieużytkowanych pomieszczeniach, odłączanie nieużywanych sprzętów od prądu czy rozsądne gospodarowanie klimatyzacją.
Gdzie jeszcze szukać oszczędności w firmie – sprawdź umowy z dostawcą energii!
Często nieunikniona okazuje się także zmiana sprzedawcy prądu. Firma może na tym wiele zaoszczędzić, a dostawcy coraz ostrzej walczą o klienta biznesowego, przedstawiając mu atrakcyjne i korzystne dla niego warunki umowy. Zmiana umowy może przynieść oszczędności nawet rzędu kilkudziesięciu procent w skali roku. Ciekawą propozycją jest między innymi energia dla firm od Veolia. Firma pomaga przedsiębiorstwom w optymalizacji kosztów. Wybrana taryfa powinna być zawsze dostosowane do realnych potrzeb firmy. Sam proces zmiany dostawcy jest prosty i zajmuje niewiele czasu.
Aby zredukować koszty działania przedsiębiorstwa, warto wypróbować powyższe metody, a także zastanowić się nad zmianą dostawcy prądu.