Split payment – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?
Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, iż płatność za towar bądź usługę realizujecie wykonując specjalny przelew. Jednak czy wszyscy mogą go stosować? Dla kogo jest obowiązkowy? I czy jest opłacalny? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Split payment – na czym polega?
Split payment to nic innego jak mechanizm podzielonej płatności. W tym przypadku płatność za towar czy też usługę realizujecie wykonując specjalny przelew określany mianem komunikatu przelewu. Nie trafia on jednak w całości na wybrany przez Was rachunek, ale kwota przelewu zostaje rozdzielona na kwotę netto oraz podatek VAT. Jak możecie się teraz domyślić, kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy, a VAT trafia na specjalny rachunek VAT tego sprzedawcy. Jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą i jednocześnie jesteście VATowcami, to zakładając konto otrzymujecie też rachunek VAT. Mechanizm podzielonej płatności mogą więc stosować tylko podatnicy VAT, ale pod warunkiem, że wszystkie transakcje dokonywane są przelewem w złotych. Jednocześnie split payment może mieć charakter zarówno dobrowolny, ale też obowiązkowy. Nie każdy może go stosować. W żadnym wypadku nie może być używany przez osoby, które nie mają swojej działalności gospodarczej. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy otrzymują faktury, jednak bez kwoty podatku VAT. Mechanizmu podzielonej płatności nie możecie także stosować, jeżeli płacicie gotówką bądź używacie karty.
Czym jest dobrowolny split payment?
Dobrowolny split payment wydaje się opłacalny. Mogą go stosować przedsiębiorcy będący podatnikami VAT, którzy kupują towar od innych VATowów. Płacąc za fakturę, możecie od razu podjąć decyzję o dobrowolnym zastosowaniu podzielonej płatności. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni komunikat przelewu, a następnie bank podzieli Waszą płatność na dwa rachunki wybranego dostawcy. Możecie opłacać wszystkie faktury od wybranych dostawców, ale też niektóre. Oczywiście dostawca może zastrzec, że nie chce stosować dobrowolnego split payment. Wtedy rzecz jasna trzeba zapłacić pełną kwotę brutto zwykłym przelewem. Nie można zapomnieć, że decyzję o podziale płatności podejmuje nabywca, przy czym sprzedawca może zastrzec, że nie chce stosować takiego rozwiązania. Jednak są sytuacje, w których split payment jest wręcz obowiązkowy. Czas najwyższy je poznać.
Dla kogo obowiązkowy jest split payment?
Są sytuacje, że stosowanie split payment jest wręcz obowiązkowe. Dotyczy to sprzedawców bądź nabywców towarów bądź usług uważanych za wrażliwe. Również w sytuacji, gdy kwota faktury przekracza 15 tys. zł niezbędne jest zastosowanie split payment. Towary oraz usługi wrażliwe to choćby dostawa płyt, pasów z tworzyw sztucznych, wyrobów stalowych, aluminiowych, miedzianych, a także złota i srebra. Usługi wrażliwe to także sprzedaż układów scalonych oraz komputerów, dysków czy innych tego rodzaju sprzętów. Jeżeli choć jedna z tych pozycji jest na fakturze, a jej całkowita wartość przekracza 15 tys. zł, to oczywiście musisz stosować podzieloną płatność. Pełną informację o split payment znajdziesz Tutaj. Są wyjątki od powyższej reguły. Dotyczą transakcji, które realizowane są na podstawie umowy o partnerstwie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sprzedawca na dzień dokonania umowy był podmiotem prywatnym, a nie publicznym. Dotyczy to także sytuacji gdy wykonane zostały potrącenia, o których mowa w art. 498 k.c.
Jak stosować MPP?
Transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności powinny być realizowane przez rachunki w banku, które są otwarte zaraz po założeniu działalności gospodarczej. Dotyczy to więc rachunków oraz kont firmowych. Takie rachunki można znaleźć w wykazie podatników VAT. Pamiętajcie, że jeżeli dojdzie do sytuacji, że Wasz kontrahent poda na fakturze numer rachunku osobistego, a nie firmowego, to przelew natychmiastowo wróci na Wasz rachunek firmowy. Jeżeli nie jesteście VATowcami, to nie możecie skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności. Ważne jest również to, że kwota VAT, która została wpłacona w systemie split payment trafia na rachunek odbiorcy. Wasz rachunek VAT, ale również środki, które są na nim należą do Was, przy czym urząd skarbowy może sprawować nadzór nad ich uwolnieniem, ale nie może nimi zarządzać.