Backup w chmurze a replikacja danych. Poznaj podstawowe różnice!

Wraz z rozwojem nowoczesnych systemów IT stanowiących jeden z fundamentalnych elementów funkcjonowania współczesnych firm, rośnie zapotrzebowanie na ochronę danych i zachowanie ciągłości procesów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Skutecznym wsparciem w tym zakresie jest backup w chmurze i replikacja danych, które często w sposób błędny są używane zamiennie. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma metodami ochrony danych?

Zabezpieczenie danych przez backup w chmurze

Ochrona danych przedsiębiorstwa jest z reguły realizowana za pomocą kopii zapasowej. Może być ona wykonana zarówno na serwerze stacjonarnym, jak i w formie zdalnej, którą jest backup w chmurze. Przy czym warto zaznaczyć, że zasadą tworzenia w pełni bezpiecznej kopii zapasowej z danymi przedsiębiorstwa jest formuła 3-2-1. Według niej firma powinna dysponować:

  • 3 niezależnymi kopiami zapasowymi,
  • umieszczonymi na 2 różnych nośnikach,
  • gdzie 1 z nich jest zlokalizowany poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Przy czym kopie zapasowe najczęściej wykonuje się o określonym czasie – przykładowo raz na dzień, raz na tydzień, a nawet raz na miesiąc. Z tego też powodu zawiera ona zasób danych aktualnych na moment wykonania kopii. Te, które zostały wprowadzone po zapisaniu starej kopii i przed stworzeniem nowej, pozostają jeszcze niezabezpieczone. I tutaj pojawia się replikacja danych.

Replikacja danych w klastrze

Zarówno backup w chmurze, jak i replikacja danych to usługi oferowane przez profesjonalne data center, które dysponują nawet kilkoma serwerowniami, mieszczącymi się w różnych lokalizacjach. Sama replikacja danych polega na tworzeniu lustrzanej kopii danych – dzieje się to w momencie wprowadzania w nich zmian, następuje wtedy replikacja i przesyłanie kopii do innych klastrów data center. Dzięki temu na serwerach cały czas znajduje się aktualna kopia zapasowa. Tym samym replikację od kopii zapasowej realizowanej poprzez backup w chmurze odróżnia sposób i czas tworzenia kopii.

Ciągłość pracy i ochrona danych

Podsumowując, obie metody ochrony danych polegają na tworzeniu kopii zapasowej, sam proces ich tworzenia przebiega jednak inaczej i inne są ich cele. Backup w chmurze jest rozwiązaniem, które ma za zadanie ochronić zgromadzone dane przed ich utratą, czy to na wypadek awarii, czy ataku hakerskiego ransomware, gdzie następuje blokada dostępu do danych firmowych i próba wymuszenia okupu za możliwość jego przywrócenia.

Natomiast replikacja danych w klastrach ma przede wszystkim za zadanie zapewnić firmie ciągłość pracy i utrzymanie infrastruktury IT w razie awarii – replikacja jest bowiem elementem disaster recovery. Z tego też powodu często stosuje się ją do tworzenia kopii maszyn wirtualnych, co skutecznie chroni przedsiębiorstwo przed ewentualnymi przestojami. W ten sposób firma niejako dysponuje zapasowym centrum danych, które umożliwia jej funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych. Tym samym obu rozwiązania nie można traktować zamiennie, ponieważ backup w chmurze i replikacja to metody, które pełnią nieco odmienne funkcje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij