Backup w chmurze a replikacja danych. Poznaj podstawowe różnice!

Wraz z rozwojem nowoczesnych systemów IT stanowiących jeden z fundamentalnych elementów funkcjonowania współczesnych firm, rośnie zapotrzebowanie na ochronę danych i zachowanie ciągłości procesów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Skutecznym wsparciem w tym zakresie jest backup w chmurze i replikacja danych, które często w sposób błędny są używane zamiennie. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma metodami ochrony danych?

Zabezpieczenie danych przez backup w chmurze

Ochrona danych przedsiębiorstwa jest z reguły realizowana za pomocą kopii zapasowej. Może być ona wykonana zarówno na serwerze stacjonarnym, jak i w formie zdalnej, którą jest backup w chmurze. Przy czym warto zaznaczyć, że zasadą tworzenia w pełni bezpiecznej kopii zapasowej z danymi przedsiębiorstwa jest formuła 3-2-1. Według niej firma powinna dysponować:

  • 3 niezależnymi kopiami zapasowymi,
  • umieszczonymi na 2 różnych nośnikach,
  • gdzie 1 z nich jest zlokalizowany poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Przy czym kopie zapasowe najczęściej wykonuje się o określonym czasie – przykładowo raz na dzień, raz na tydzień, a nawet raz na miesiąc. Z tego też powodu zawiera ona zasób danych aktualnych na moment wykonania kopii. Te, które zostały wprowadzone po zapisaniu starej kopii i przed stworzeniem nowej, pozostają jeszcze niezabezpieczone. I tutaj pojawia się replikacja danych.

Replikacja danych w klastrze

Zarówno backup w chmurze, jak i replikacja danych to usługi oferowane przez profesjonalne data center, które dysponują nawet kilkoma serwerowniami, mieszczącymi się w różnych lokalizacjach. Sama replikacja danych polega na tworzeniu lustrzanej kopii danych – dzieje się to w momencie wprowadzania w nich zmian, następuje wtedy replikacja i przesyłanie kopii do innych klastrów data center. Dzięki temu na serwerach cały czas znajduje się aktualna kopia zapasowa. Tym samym replikację od kopii zapasowej realizowanej poprzez backup w chmurze odróżnia sposób i czas tworzenia kopii.

Czytaj:  Najciekawsze aplikacje i rozwiązania medyczne

Ciągłość pracy i ochrona danych

Podsumowując, obie metody ochrony danych polegają na tworzeniu kopii zapasowej, sam proces ich tworzenia przebiega jednak inaczej i inne są ich cele. Backup w chmurze jest rozwiązaniem, które ma za zadanie ochronić zgromadzone dane przed ich utratą, czy to na wypadek awarii, czy ataku hakerskiego ransomware, gdzie następuje blokada dostępu do danych firmowych i próba wymuszenia okupu za możliwość jego przywrócenia.

Natomiast replikacja danych w klastrach ma przede wszystkim za zadanie zapewnić firmie ciągłość pracy i utrzymanie infrastruktury IT w razie awarii – replikacja jest bowiem elementem disaster recovery. Z tego też powodu często stosuje się ją do tworzenia kopii maszyn wirtualnych, co skutecznie chroni przedsiębiorstwo przed ewentualnymi przestojami. W ten sposób firma niejako dysponuje zapasowym centrum danych, które umożliwia jej funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych. Tym samym obu rozwiązania nie można traktować zamiennie, ponieważ backup w chmurze i replikacja to metody, które pełnią nieco odmienne funkcje.

​Karolina Wysocka​
​Karolina Wysocka​

Redaktorka z 7-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Odpowiada za koordynację treści na portalu oraz współpracę z autorami. Prywatnie mama dwójki dzieci, pasjonatka fotografii i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.​

Artykuły: 314

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *