E-faktura – ułatwienie codziennej pracy każdego przedsiębiorcy

E-faktura – ułatwienie codziennej pracy każdego przedsiębiorcy

Wystawianie papierowych faktur dla wielu przedsiębiorców jest bardzo uciążliwe, a przede wszystkim czasochłonne. Postęp cyfryzacji przyczynił się jednak do rozpowszechnienia elektronicznych systemów obiegu dokumentów firmowych, co poskutkowało usprawnieniem procesów związanych z fakturowaniem.

Obecnie, wystawianie faktur elektronicznych jest nie tylko zaakceptowane, ale i propagowane przez prawo, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo transakcji oraz przyspiesza pracę wielu przedsiębiorstw. Czym jest e-faktura oraz jakie informacje muszą się na niej znaleźć, aby była zgodna z obecnie panującymi zasadami? Na to wszystko postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Definicja e-faktury

Termin „faktury elektronicznej”, od dnia 1 stycznia 2014 roku widnieje w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, a dokładniej w ustawie o podatku od towarów i usług (nr 54 poz. 535). Pojęcie to można rozumieć jako dokument elektroniczny, posiadający wszystkie cechy tradycyjnych faktur papierowych i wystawiany w dowolnym formacie elektronicznym.

Z powyższej definicji da się więc wywnioskować, że do grona e-faktur nie należą dokumenty wygenerowane komputerowo, które następnie wydrukowano i przekazano kontrahentom w formie papierowej. Tak samo działa to w drugą stronę. Faktura uzupełniona ręcznie, a następnie zeskanowana i wysłana do partnera biznesowego, również nie zostanie uznana za elektroniczny dokument firmowy.

e-faktura

Jakie informacje powinna zawierać faktura elektroniczna?

Choć Komisja Europejska stara się o ujednolicenie wzorów e-faktur oraz wprowadzenie zharmonizowanych wymogów dotyczących ich sprawozdawczości dla wszystkich państw członkowskich, to na ten moment kluczowe jest trzymanie się reguł zgodnych z wcześniej wspomnianą ustawą. Podstawowymi informacjami, jakie musi posiadać każda e-faktura są:

  • dokładna data wystawienia dokumentu,
  • numer ID zgodny z ciągiem serii,
  • dane podatnika oraz nabywcy,
  • data wykonania usługi bądź otrzymania należności,
  • nazwa usługi / towarów,
  • liczebność dostarczonych towarów / usług,
  • cena jednostkowa usługi / towaru,
  • stawka i kwota odprowadzanego podatku,
  • suma sprzedaży netto,
  • kwota całkowita.

Dodatkowo, dokument powinien być sporządzony w pełni czytelnie i zrozumiale oraz gwarantować autentyczność pochodzenia. Oznacza to, że do wystawiania faktur elektronicznych potrzebny jest sprawdzony system do ewidencji rozliczeń.

Korzyści wynikające ze stosowania e-faktur

Spora część przedsiębiorców już od wielu lat korzysta z możliwości wystawiania faktur elektronicznych. To ogromne ułatwienie codziennej pracy w firmie, a także spora oszczędność pieniędzy. Rozwiązanie to idzie również w parze z ekologią, gdyż liczba kartek papieru przeznaczanego na ręczne sporządzanie dokumentów sprzedażowych w ciągu roku bywa zatrważająco wysoka. Całkowite odejście od papierowych faktur będzie więc sprzyjać środowisku, a kiedy idzie to w parze ze wzrostem efektywności pracy w firmie, nie można mówić o braku opłacalności takiego rozwiązania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij